(c) 2023, www.T2.SK | Anton Kulan

Pápež František sa v pondelok 24. februára dokázal venovať i niektorým činnostiam prislúchajúcim jeho úradu. V nemocnici Gemelli ho navštívili kardinál Parolin a Edgar Peňa Parra, a to iste nielen, ale zároveň kvôli podpísaniu dekrétov o kauzách svätých. Azda najznámejším menom zo zoznamu budúcich svätorečených je aj na Slovensku chýrny bl. Bartolomej Longo (najmä v spojitosti s Pomejskou novénou), apoštol ruženca, obrátený okultista, slobodomurár a dokonca iniciovaný satanistický kňaz.

Poznáte jeho príbeh takmer celý život trvajúceho vnútorného trýznenia a trápenia sa kvôli minulým chybám, i napriek neskoršiemu hrdinstvu a príkladnému pokániu?

Bartolomej bol pokrstený katolík a s matkou sa s obľubou modlieval ruženec. Počas štúdií však od viery odpadol. Na univerzitách bol rozšírený špiritizmus a okultizmus, ktorému Bartolomej prepadol do takej miery, že sa stal satanistickým kňazom a v závale zúfalstva dospel k presvedčeniu, že jediným východiskom v jeho nešťastnom rozpoložení bude samovražda.

V tomto momente natrafil na niekoho, komu dôveroval a komu sa priznal so svojim zámerom. Jeho katolícky profesor, do ktorého v tej chvíli v horúčkovitom behu ulicami mesta narazil, bol prvým, kto mu podal pomocnú ruku a zoznámil ho s Albertom Radentem, filozofom a zároveň kňazom. Ten Bartolomeja priviedol späť k svätej spovedi, svätému prijímaniu a modlitbe sv. ruženca.

Jeho obrátenie a presvedčenie mu dodávalo nesmiernu odvahu, keďže začal evanjelizovať v prostrediach, ktoré boli extrémne protikresťanské a prosatanské, ako boli kluby, takže tento krát sa mu snažili na život siahnuť iní, a to opakovane. Slobodomurári ho kruto prenasledovali. Pokračoval v evanjelizácii a pomoci chorým a starým. Spriatelil sa s ovdovenou grófkou Mariannou de Fusco a vybudovali si silný duchovný vzťah. Aby nevzbudili pohoršenie, zosobášili sa, no zachovávali sľub čistoty a zdržanlivosti až do konca života. Mariannin rozsiahly majetok použili na charitatívne účely, na vytvorenie sociálnej infraštruktúry. Budovali školy, vytvárali pre ľudí pracovné dielne, podporovali kňazské a rehoľné povolania, atď.

Po jeho obrátení a pokání však diabol voči nemu zintenzívnil svoje útoky a v Bartolomejovi vyvolával veľké pocity vnútorného sužovania a neistoty. Často ho prenasledoval myšlienkami na minulé chyby a trýznivými pocitmi viny za minulé činy až tak, že napriek všetkému, čo odvtedy vykonal, pochyboval, či bude spasený. Keď sa dopočul slová Panny Márie, že „ten, kto rozširuje môj ruženec, bude zachránený“, stali sa mu veľkou útechou, a aj preto sa Bartolomej stal apoštolom ruženca. Začal vydávať časopis Ruženec a jeho charitatívna pomoc bola vždy sprevádzaná aj s pomocou duchovnou.

(c) 2023, www.T2.SK | Anton Kulan

Taktiež sa postaral o obnovu chrámu v Pompejách a skrz známy obraz, ktorý dal Bartolomej reštaurovať a s nemalými ťažkosťami tam dopravil, sa chrám stal miestom pútí aj nespočetných zázrakov. Sám pápež Lev XIII. povedal, že Boh použil tento obraz na vypočutie mnohých prosieb. Neskôr bol premiestnený do Baziliky sv. Bohorodičky v Neapole a aj niekoľkí svätí, ako napr. páper Pio, si tento obraz uctili.

V deň svojej smrti bol bl. Longo obkolesený mnohými sirotami, ktorým pomohol, a ktoré si medzitým už vytvorili rodiny. Jeho milostivá smrť nastala uprostred recitovania sv. ruženca a prosieb k Panne Márii.

A čoo je to Pompejská novéna? Slovami Panny Márie, ktoré povedala pri zjavení nevyliečiteľne chorej a zázračne uzdravenej Fortunatíne Agreliovej, je to pre Svätú Pannu „neodmietnuteľná novéna“.

Fortunatína pri prosbe o uzdravenie oslovila Pannu Máriu titulom Kráľovná Posvätného Ruženca a pri zjavení jej Panna Mária vyjavila, že tento titul je pre ňu veľmi drahý a jej prosba stala až neodmietnuteľnou.

Zároveň jej Panna Mária zverila, že každý, kto bude prosiť o konkrétnu milosť, ju s istotou aj získa, ak sa bude modliť takúto novénu: „Vždy, keď budeš chcieť odo mňa získať nejakú milosť, vykonaj si na moju počesť 3 prosebné a po nich 3 ďakovné novény, modliac sa 15 tajomstiev môjho ruženca.“

Zo začiatku sa to javí ako veľký záväzok, ale ak by sme mohli získať niečo, čo prinesie našej duši trvalý osoh, iste pre to urobíme všetko v našich silách a modlitba pätnástich desiatkov sa stala súčasťou každého dňa už mnohých ľudí, kvôli svojej sile a zázrakom, ktoré ich povzbudili v modlitbách pokračovať. Som jednou z nich. Zažila som na vlastnej koži a čítala svedectvá desiatok ľudí, ktorých som medzitým spoznala. Ak potrebujete nejakú milosť ako soľ, použite tento recept Panny Márie. Výsledky, ako množstvo ľudí potvrdzuje, sú ohromujúce a z mojich skúseností veľmi veľmi rýchle.

Nikdy sa nevzdávajme a ani v utrpení nepoľavme, lebo na konci je pre tých, ktorí vydržia, prisľúbený raj. Nekončiaci.

Zdroj: tk kbs, vaticannews

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *